top of page

ABRSM (The Associated Board of the Royal Schools of Music)

  İngiliz Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu, dünyada 100'den fazla ülkede aşamalı müzik sınavları sistemi sunan uluslararası bir sınayıcı kuruluşudur.

   Sınavlar; 35 enstrüman, şan, teori ve uygulamalı müzisyenlik dallarında yapılır ve müzik eğitimi almakta olan öğrencilere, amatör veya profesyonel her yaştan müzisyene açıktır.

   Birleşik Kurul, her yıl 500.000 üzerinde öğrenciyi sınar ki, bu dünyadaki en büyük ve kapsamlı müzik sınav sistemidir. Dünya çapındaki müzik eğitimi standartlarının oluşturulması ve geliştirilmesinde büyük role sahiptir.

   Kurulduğu 1889 yılından bu yana Birleşik Kurul'un amacı, öğretim kalitesini arttırmak ve başarı yoluyla müzikten alınan zevki geliştirmek olmuştur. Sınavlar, öğrencilere ulaşmak için çalışacakları gerçekçi hedefler ve standartlar sunar. Sınavlar kendi başlarına bir müzik eğitim müfredatı oluşturmaz ama eğitimin, rehberlik eden ve kişisel gelişmenin değerlendirilebildiği güvenilir bir parçasıdır.

  Her aşama sonunda başarı gösteren adaylara, bunu belgelemek üzere bir sertifika verilir. Ayrıca her aday, sınayıcının sınav sırasında yazdığı detaylı yorumlarını içeren raporu da alır.

   ABRSM veya ülkemizde bilinen adıyla Royal Academy Sınavı, İngiltere'deki Müzik Üniversitelerine giriş için beklenen düzey olarak kabul edilmiştir.

  Arya Bale ve Müzik Okulu, İstanbul/Çekmeköy ilçesinde ABRSM (Royal Academy) sınavlarının yapıldığı ilk ve tek müzik okuludur.

     Lisans Diploması ülkemizde YÖK tarafından Ön Lisans'a denk kabul edilmiştir.

bottom of page